Logo Muzeum Narodowe w Lublinie

Wybór wydarzenia

 • Bal Karnawałowy z Marianem Hemarem 18.02.2023

  Bal Karnawałowy z Marianem Hemarem w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej Ostatnią sobotę karnawału przetańczymy wraz z Marianem Hemarem i Maciejową Kapelą. Retro klimat i kompozycje polskiego poety urodzonego we Lwowie rozbrzmiewać będą w Pałacu Lubomirskich (siedzibie MZWDR) aż do północy. Poza muzyką i tańcami przygotowaliśmy również inne atrakcje m.in. skecze, grę karcianą „Flirt” bazującą na kartach z początku XX wieku oraz pogawędkę. W cenie biletu zapraszamy również tydzień wcześniej, tj. 11.02.2023 r., godz. 11.00 -13.00 na warsztaty tańców retro, które poprowadzi wspaniała choreograf Małgorzata Wojcieszuk. Bal odbędzie się 18 lutego w godz. 19.00 – 24.00 w Pałacu Lubomirskich. BILET (upoważnia do udziału zarówno w warsztatach, jak i balu) Koszt: 60 zł/os.

 • Magia Starożytnego Egiptu

  Bilet zakupiony przez Internet upoważnia do jednorazowego wejścia na wystawę czasową: Magia Starożytnego Egiptu, w okresie od 1 października 2022 r. do 5 marca 2023 r. Bilety są ważne w godzinach otwarcia Muzeum. Ostatnie wejście na wystawę w niedziele, poniedziałki, wtorki, środy i czwartki o godzinie 16:00, piątki i soboty ostanie wejście o godzinie 18.00. UWAGA! 31.12.2022 r. Muzeum jest czynne do 17.00, ostatnie wejście na wystawę Magia Starożytnego Egiptu o godz. 16.00

 • Magia Starożytnego Egiptu - Oprowadzanie dla seniorów

 • Magia Starożytnego Egiptu - Oprowadzanie kuratorskie

 • Magia Starożytnego Egiptu - Oprowadzanie z audiodeskrycją na żywo

 • Magia Starożytnego Egiptu - Oprowadzanie z PJM

  Oprowadzanie wystawy Magia Starożytnego Egiptu z tłumaczeniem na Polski Język Migowy

 • Magia Starożytnego Egiptu - Warsztaty rodzinne: Amulety egipskie

  Poznając mitologię egipską, dowiemy się, jakie bóstwa oraz święte zwierzęta ukryły się pod postacią amuletów i przed czym strzegły ich posiadaczy. W Księdze Umarłych odczytamy związane z nimi zaklęcia, a na koniec wykonamy własne amulety, zwłaszcza w kształcie skarabeuszy!

 • Magia Starożytnego Egiptu - Warsztaty rodzinne: Barwy Egiptu

  Wspólnie odkryjemy jak i z czego przygotowywano farby i kosmetyki w Starożytnym Egipcie. Na warsztatach będziemy mogli poczuć się jak egipscy rzemieślnicy – przygotujemy własne farby z naturalnych pigmentów i ozdobimy nimi figurki uszebti.

 • Magia Starożytnego Egiptu - Warsztaty rodzinne: Egipski kanon sztuki

  Egipskie freski można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Jakie zasady rządziły kanonem tej starożytnej sztuki znad Nilu? W ilu kratkach miała zmieścić się ludzka głowa, a w ilu tułów? Przy pomocy siatki proporcji i dokładnych instrukcji sporządzimy własne malowidła sproszkowanymi minerałami.

 • Zwiedzanie Ekspozycji

 • Zwiedzanie Wieży

 • Zwiedzanie Kaplicy

 • Etno-Czwartki

  Cykl czwartkowych popołudniowych spotkań tematycznych. Tematyka warsztatów koncentruje się wokół zagadnień etnograficznych poświęconych kulturze materialnej i duchowej. Spotkaniom każdorazowo towarzyszy wizyta na wystawie sztuki ludowej, wzbogacona o narrację przygotowaną przez specjalistów i wprowadzająca w omawiane zagadnienie. ###16 lutego: Figurki z gliny inspirowane tradycyjnymi wyrobami z ośrodka garncarstwa w Urzędowie – spotkanie z mistrzem garncarstwa Cezarym Gajewskim ###16 marca: Palmy typu wileńskiego – wykonane według instrukcji twórczyni ludowej – Wiesławy Kucharzyk, zgodnie z tradycją ###30 marca: Pisanki wydrapywanki – wykonane według instrukcji Heleny Nowackiej-Długołęckiej, zgodnie z tradycją. Prosimy o zabranie ze sobą po jednym ugotowanym jajku, najlepiej w naturalnym barwniku np.: z łupin cebuli ###27 kwietnia: Wyroby z wikliny – wykonane według instrukcji specjalisty – Grzegorza Gordata, zgodnie z tradycją ###18 maja: Haft krzczonowski – wykonany według tradycyjnych wzorów pod okiem specjalistki Bogumiły Wójcik ###15 czerwca: Mozaikowe wizerunki świętych – zajęcia ceramiczne inspirowane przykładami tradycji wczesnochrześcijańskich